Çek Koçanı Nedir?Çek Defteri Nasıl Alınır?

Özellikle ticaret ile uğraşan kişiler için önemli bir araç olan çek defteri ya da bir diğer adıyla çek koçanı,iş hayatında prestij göstergelerinden biridir.Bu yazımızda ,Çek koçanı nedir? Çek defteri nasıl alınır? soruları başta olmak üzere, çek ile ilgili tüm detayları sizlere aktaracağız.Çek defterini kısaca özetlemek gerekirse;alım-satım işlemlerinde ödenmesi gereken tutarın belirtildiği değerli bir kağıttır.

Çek Koçanı Nedir?

Çek koçanı,kişinin bankadaki hesabından,belgede yazılı miktar kadarının belgede adı yazılı olana ya da belgeyi taşıyana ödenmesi için düzenlediği değerli bir kağıttır. Ticarette önemli bir ödeme aracı olarak kullanılan çek koçanlarının bulunduğu çek defterleri,banka tarafından güvenilir kabul edilen kişilere verilen kıymetli evraklardan biridir.

Çek Defteri Nasıl Alınır?

En sık sorulan sorulardan birisi de,Çek defteri alabilmek için tüccar olmak mı gerekir?sorusudur. Bankalardan çek defteri alabilmek için sağlanması gereken bazı koşullar vardır.Bu koşullar;

  • Ekonomik durum göstergesi
  • Faal bir işletme ya da şirket
  • Teminat

Bu koşulları taşıyan kişiler bankadan çek defteri talebinde bulunabilir.Çek defteri talebinde bulunabilmek için tüccar olma zorunluluğu yoktur.Bankanın istediği miktarı teminat olarak gösteren herkes çek defteri talebinde bulunabilir. Teminat tutarı,bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi genelde defterde bulunan her bir koçan için 750 ile 1.300 TL şeklindedir.


Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve tüm altcoin alım satımları için tıkla.

Yani 10 yapraklı(koçan) bir çek defteri için bankaya 7.500 TL ile 13.000 TL teminat yatırmanız gerekmektedir. Yatırılan bu tutara banka tarafından bloke konulur.Çek’in ödenmediği durumlarda belirli bir kısmı yatırılan teminat üzerinden ödenir.

Bankalara çek defteri talebinde bulunabilmek için gereken belgeler;

  • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Kimliği
  • Sabıka Kaydı
  • İş Yeri Adresi ya da İkametgah Belgesi

şeklindedir.

Çek hakkında bilinen bir diğer yanlış ise,çek ödemeleri koçanın üzerinde yazılı olduğu tarihten önce alınamamasıdır. Türk Ticaret Kanunu’nun da,çek’in belirtilen vade gününde ödenmesi gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak ticaret ahlakı gereği çek üzerinde belirtilen tutarın ödemesi için yazılı olduğu tarih beklenir.Yani yasal olarak,çek’in verildiği günden itibaren herhangi bir tarihte ödeme alınabilir.

Çek Koçanı Nasıl Doldurulur?

Çek doldurma işleminde mutlaka doldurulması gereken 3 alan bulunur.Bu alanlar;

  • Keşideci
  • Muhatap
  • Hamil

Keşideci:Çeki düzenleyen kişiye verilen addır.Keşideci,çeki veren ve belirtilen miktarı ödeme zorunluluğu olan kişi veya şirkettir.

Muhatap:Çekin üzerinde belirtilen tutarın ödemesini yapacak olan bankadır.

Hamil:Hamil kısmına ad soyad yazıldığı takdir de ödeme sadece o kişiye yapılır.Bu kısma hamiline yazılabileceği gibi boş da bırakılabilir.Eğer belirli bir kişinin adı soy adı belirtilmediyse,çek kimin elinde ise ödeme o kişiye yapılır.

Çek Cirolama Nedir?

Çek cirolama,bir başka kişi tarafından size verilen çekin arkasına imza ya da kaşe basıp başka birine verilmesine denilir.Örnek vermek gerekirse;X firmasından hizmet ya da mal satın aldınız.Almış olduğunuz bu mal veya hizmet karşılığında 150.000 TL ödemeniz gerekiyor.Elinizde de Ahmet’ten almış olduğunuz 100.000 TL’lik çek mevcut. X firmasına 50.000 TL ödeme yapıp,geri kalan 100.000 TL’yi ise Ahmet’ten almış olduğunuz çek karşılığı ödeyebilirsiniz.Bu işlemi Ahmet’ten alınan çek’in arkasına imza ya da kaşe basarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak çek cirolama işlemi gerekmediği durumlarda yapılmamalıdır.Arkası cirolanan çek başka birinin eline geçtiği takdir de ödeme talebinde bulunabilir.

[geo_ad]

Çek Kırdırma Nedir?

Çek kırdırma, ticarette sıkça başvurulan yöntemlerden biridir.Çek kırdırma işlemini kısaca özetlemek gerekirse,elinizde bulunan fakat vadesi gelmeyen çek’i, belirli bir komisyon karşılığı hemen nakite çevirme işlemine verilen addır.Olası bir acil nakit ihtiyacı durumunda,Faktoring şirketleri aracılığıyla vadesi gelmeyen çek nakde çevrilebilir.Ancak çek kırdırma işleminin belirli bir komisyon karşılığı yapıldığını unutmamak gerekir.

Çek Sorgulama

Çek sorgulama işlemi,vadesi gelen çekin ödemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için gerçekleştirilir.Bu işlem,çekin muhatabı olan banka tarafından ya da çeşitli aracı kurumlar tarafından yapılır.

Çek İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çek defteri,gerekli şartlar yerine getirildiği sürece herkes tarafından alınabilecek değerli bir kağıttır.Ancak üzerinde şahıs ya da firma ismi geçtiği için kullanılmasına çok dikkat edilmelidir.

Ödeme günü (vadesi) gelen çek’in mutlaka gününde ödenmesi gerekir.Ödemesinin yapılmadığı ya da geciktirildiği durumlarda güven notunuz düşecektir.Bankalar kredi notu düşen kişilerin başvurularında çok temkinli yaklaşır.

Bir mal veya hizmet karşılığı alacaklı kişiye çek yazmadan önce,kişinin isterse çek’de belirtilen tarihten önce ödeme talebinde bulunabileceğini unutmamak gerekir.Bu tür durumlar sizi zora sokacağı için çek vermeden önce 2 kere düşünmek gerekir.

Eğer birisinden ödeme karşılığı çek aldıysanız,yukarıda belirttiğimiz alanların doğru bir şekilde doldurulduğu kontrol etmeyi unutmayın.

Yorum yapın